Cumhuriyet'imizin 100. yılı kutlu olsun. Daha nice yüz yıllara..
Cumhuriyet'imizin 100. yılı kutlu olsun. Daha nice yüz yıllara..
Acı Kaybımız
Termos Kampanyası Hkk.

Sürdürülebilir Yerleşkeler Koordinatörlüğü olarak çevre için yürüttüğümüz çalışmalarımıza verdiğiniz desteklere bir yenisi daha eklenmiştir.

 

Bilindiği üzere karton/kâğıt bardak kullanımı hem insan sağlığı hem de çevre kirliliği açısından ciddi sorunlara neden olmaktadır. Karton/kâğıt bardak üretimi için her yıl 500 bin ağaç kesilmekte olup üretim teknolojisi açısından hem insan sağlığına zarar vermekte hem de geri kazanımı mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kullanılan her bardak çöp niteliği taşımakta, bu da ciddi bir bertaraf süreci ve büyük bir depolama alanı gerektirmektedir. Geri kazanımın dışındaki her bertaraf yönteminin belirli ölçülerde çevre zararı olmakla birlikte en büyük problem gömme yöntemi ile atık depolama alanlarına ihtiyacın artmasıdır.

 

Bu nedenle hem yerleşkelerimizde karton bardak kullanımını azaltmaya yönelik hem de yerleşke sakinlerindeki çevre bilincine katkıda bulunmak adına bir proje başlatılmıştır.

 

Bu bağlamda, 10 kg kağıt, 6 kg karton, 4 kg plastik veya 3 kg metal ambalaj atığı gruplarından birini getiren her öğrenciye termos bardak hediye edilmesi planlanmıştır. Ambalaj atıkları karşılığında termos bardak alan her öğrenciye de Sıhhiye ve Beytepe Yerleşkelerinde bulunan ve içecek satışı yapan belirli mekanlarda belirli oranlarda içecek indirimi sağlanacaktır. 

 

Kampanya ile ilgili afiş için tıklayınız.